hamed.hasanzade
 •   1394/12/01
  یکی از شیرین ترین لحظات، روزهایی است که مهمون داریم! واقعا دلچسبه که یک شب رو در کنار قوم و خویش یا دوستان و آشنایان بگذرونیم! ولی متاسفانه یه سری رسم و رسوم هست که معمولا مهمانی دادن رو سخت میکنه. به همین خاطر امروزه مهمونی ها کم شده. قدیم ها خیلی بیشتر مهمونی میرفتیم و مهمونی میدادیم! اینجا چندتانکته رو با هم مرور میکنیم که کمک میکنه برنامه مهمانی مان لذت بخش تر، جذاب تر و خاطره انگیزتر بشه!
  1
  مهمان حبیب خداست
  در اسلام و در عرف انسانی ما در مورد مهمان و مهمان نوازی، توصیه های فراوانی شده است

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: هرگاه خداوند بخواهد خير و خوبي به جمعيتي برساند، هديه‌اي به سوي آنان مي‌فرستد. سؤال شد منظور از هديه چيست؟ فرمودند آن هديه، مهمان است كه با روزي خود وارد مي‌شود و هنگام رفتن، گناهان آن خانواده را به همراه مي‌برد.

  پس با این دیدگاه به کسی که به منزل شما وارد میشود نگاه کنید.

  مهمان حبیب خداست
  2
  اکرام و احترام
  احترام اکرام در برابر مهمان، نمودهای خاصی دارد؛ مثل اینکه باید از میهمان به گرمی استقبال کرد و به پیشواز او رفت. مهمانی که در خانه ماست، عزیزی است که به دیدار ما آمده، پس سپردن کاری هر چند کوچک به او پسندیده نخواهد بود؛ کارها را می توان با مشارکت همسر و فرزندان انجام داد و از مهمان خواست که از جای خود بلند نشود. این در دستورات دینی ما هم آمده است.
  اکرام و احترام
  3
  کاری کنید معذب نباشد!
  مهمان، مهمان است و معذب از حضور، پس باید وقت خوردن، پیش قدم شویم و به او هم تعارف کنیم و تا وقتی او مشغول است ما هم مشغول باشیم که احساس بدی پیدا نکند و مجبور نشود زودتر از آنکه سیر شود، دست از خوردن بردارد.
  کاری کنید معذب نباشد!
  4
  بدرقه کنید!
  اتمام و اکمال میهمان نوازی به خوب بدرقه کردن است؛ بدرقه مهمان تا دم در، نشان دهنده خوشحالی ما از حضور او در کنارمان و بیانگر ارزشی است که برای او قائلیم.
  بدرقه کنید!
  5
  پذیرایی شایسته
  احترام به مهمان، با پذیرایی شایسته از او تکمیل می شود.

  مهمان اگر دعوت شده باشد، باید برای او سنگ تمام گذاشت. بدون سوال از او پذیرایی کنید! نیکی کردن پرسش ندارد! در بهترین مکان او را بنشانید. به خوبی از او پذیرایی کنید و از این احترام و اکرام، خجالت نکشید؛ که این ها توصیه بزرگان دینمان و رفتار آنان است.

  پذیرایی شایسته
  6
  مهمان ناخوانده؟!
  اما اگر مهمان ناخوانده باشد، اکرام و احترام به او پابرجا خواهد بود، ولی گفته شده که لزومی به تدارک زیاد نیست؛ مهمان ناخوانده هم غذای صاحبخانه است و نیازی به تدارک ویژه و جداگانه برای او نیست.
  مهمان ناخوانده؟!
  7
  اسراف، نه!
  آنچه در باب پذیرایی خوب از میهمان گفتیم، به هیچ عنوان به معنای اسراف یا خرج مضاعف و فشار بر دوش خانواده نیست. چراکه هیچ کس نباید بيش از توانش، خود را براي مهمان به زحمت بیاندازد؛ این رفتار، خودش عامل جدایی و دوری می شود و از طرف دیگر باید حواسمان باشد که این پذیرایی ویژه نباید رنگ و بوی خودنمایی به خود بگیرد که این کارها عقلا و شرعا درست نیست.
  اسراف، نه!
 • هشدار ها
  * آنچه گفتیم، وظایف میزبان بود؛ مسلم است که مهمان هم وظایفی دارد که به آن هم خواهیم پرداخت.
  نظرات
 • مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!