hamed.hasanzade
 •   1394/12/22
  تلاوت سوره ها و آیات قرآن کریم تاثیرات چشمگیری بر جسم و روح انسان ایجاد می‎کند. عمل به دستورات زیر باعث می شود که مسیر حفظ قرآن آسان تر شود. حتی برای کسانی که تازه می خواهند شروع کنند!
  1
  روخوانی و روانخوانی

  قبل از شروع به حفظ قرآن،  باید بتوانید متن قرآن را به راحتی بخوانید.

  خواندن هر جزء باید حدود 40 دقیقه الی یک ساعت طول بکشد. اگر در روخوانی و روانخوانی ضعف دارید باید با قواعد قرائت قرآن آشنایی پیدا کنید. همخوانی با تلاوت قاریان قرآن، روخوانی و روانخوانی شما را بهبود می بخشد. قاریان مشهوری همچون استاد شهریار پرهیزگار، استاد کریم منصوری، استاد حامد شاکرنژاد، استاد عبدالباسط و...وجود دارند که می توانید صوت آنان را از اینترنت دانلود کرده و با آنان همخوانی کنید تا قرائتتان بهبود یابد.

  روخوانی و روانخوانی
  2
  چطوری آیه ها رو حفظ می‎شیم؟

  ذهن انسان به گونه ای است که پس از خواندن مکرر یک چیز، به صورت خودکار آن را ضبط می کند! بنابراین حفظ قرآن چیزی جز خواندن مستمر  قرآن نیست. سعی کنید برنامه ریزی کنید و هرروز سوره ای را که می خواهید آن را حفظ کنید، بخوانید. کلید حفظ قرآن کریم، تلاوت مستمر روزانه است!

  چطوری آیه ها رو حفظ می‎شیم؟
  3
  ابتدا آیه به آیه حفظ کنید

  سوال اینجاست که باید قرآن را سوره به سوره حفظ کنیم یا آیه به آیه یا جزءبه جزء؟

  حفظ کردن عبارت های کوتاه برای ذهن، راحت و آسان است. بنابراین ابتدا باید سراغ کوتاه ترین بخش یعنی آیات قرآن برویم. حفظ کردن یک آیه بسیار راحت تر از حفظ کردن یک سوره یا یک جزء است.

  ابتدا آیه به آیه حفظ کنید
  4
  اول سراغ چه سوره هایی بریم؟

  برای شروع بهتر است از سوره های انتهایی قرآن شروع کنیم. چون این سوره ها کوتاه تر هستند و حفظ کردن این سوره ها راحتتر است. بنابراین ابتدا سوره های جزء سی ام قرآن را حفظ کنید، سپس جزء29 ام و بعد جزء 28 ام و... .

  اول سراغ چه سوره هایی بریم؟
  5
  توجه به معنای آیات، به حفظ قرآن خیلی کمک می کنه!
  آموز باید هر روز سورهی مورد نظر خودش را قرائت کند.در قرائت قرآن توجه به معنا و مفهوم، علاوه بر اینکه ما را در رسیدن به هدف اصلی مان (تفکر در قرآن) یاری میکند، در حفظ کلام الهی نیز بسیار موثر است. واضح است که دانستن معنای آیات به ذهن انسان کمک میکند تا راحت تر عبارت ها را در ذهن ثبت و ضبط کنیم.

   با استفاده ازترجمه های "روان"و" لغت به لغت" و بهره گیری ازکتاب های تفسیرقرآن همچون تفسیرنمونه ، تفسیر نور و ... می توان این مهارت را در خود پدید آورد؛به گونه ای که هنگام قرائت قرآن، مانند یک "عرب زبان" متوجه معنای آیاتبود.

  توجه به معنای آیات، به حفظ قرآن خیلی کمک می کنه!
  6
  مــرور کنید!

  یادتان باشد که کلید حفظ قرآن کریم، تلاوت مستمر روزانه است! بنابراین تلاوت مجدد سوره ها و جزء هایی که آنها را حفظ کرده اید فراموش نکنید. درغیر این صورت ممکن است جزء ها و سوره هایی را که حفظ شده اید، به مرور فراموش کنید!

  مــرور کنید!
 • هشدار ها
  در نهایت: بدانید که هرچیزی که بر انسان اثر منفی داشته باشد (مانند اضطراب، رنج ، سختی ، خستگی و غم) در پیمودن این راه تاثیر می‎گذارد؛ چرا که انسان موجودی جدا از محیط اطراف خود نیست. اما با صبر و استقامت و توکل بر خدا می‎توان به راه خود ادامه داد تا به مقصود رسید. فراموش نکنید که خدای متعال فرموده است: «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و انّ الله لمع المحسنین» (سوره‎ی عنکبوت آیه‎ی 69 ) « و كسانى كه در راه ما كوشيده‏اند، به يقين راههاى خود را به آنان نشان می دهیم و در حقيقت، خدا با نيكوكاران اس
  نظرات
 • [1394/12/15]
  خدا عمرتون بده.
  این مطلبتون یه اشکال فقط داره. بعض از کلماتش به هم چسبیده شده. اسپیس نداره.
  yes
  0
  no
  0
  [1394/12/22]
  Farsiche
  F
  ممنون
  اصلاح شد
  yes
  0
  no
  0
  مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!