admin.farsiche
 •   1394/11/25
  از بچگی مدام به ما می گفتند که مسواک کنید تا دندان هایتان را کرم نخورد! بماند که بزرگتر شدیم، فهمیدیم کرم که اصلا دندان نمیخورد! ولی زرد و چرک یا حتی سیاه که می شود. به هر حال، نظافت دهان و دندان بسیار مهم است؛ الان می فهمیم؛ این که هرروز چند وعده غذایی را با همین دهان میخوریم و بالاخره باید سالم و تمیز باشد؛ این که هرچقدر هم برای لباس و ظاهرمان خرج کنیم، اگر دندان ها تمیز نباشد، ارزشی ندارد؛ اینکه بیش از 100 حدیث از معصومین (ع) درباره نظافت دهان و دندان روایت شده است؛ و ... اگر نوشتار زیر را ب
  1
  جویدن برگ گیاهان

  برخی از گیاهان هستند که با جویدن برگشان، دندان هایتان سفید و تمیز می شود؛ گیاهانی مثل برگ بو، مریم گلی، بادرنجبویهو نعنا از این دسته هستند. علاوه بر این مالیدن پودر زنبق روی دندان‌ها لک های دندانیرا از بین می‌برد. گیاهانی مثل زنبق یا نعنا را پس از خرد کردن، روی دندان ها بمالید.

  جویدن برگ گیاهان
  2
  دم اسبی

  گیاه را میگویم؛ گیاه دم اسبی را به دو شیوه می شود برای سلامتدندان ها استفاده کرد، اول مخلوط پودر گیاه دم اسبی کوهی با عسل است که میتوانید، 3 هفته روزانه دوبار به دندان ها و لثه هایتان بزنید. میزان ترکیب 1گرمپودر گیاه و یک قاشق عسل در هر وعده است. دوم هم میتوانید روزانه یک فنجان کوچک جوشانده‌ی این گیاه را میل کنید.

  دم اسبی
  3
  خوردنی ها

  بیشتر از این که توصیه به مسواک زدن را شنیده ایم، توصیه بهاستفاده از فرآورده های لبنی مانند ماست و شیر (البته کم چرب) و پنیر در گوشمانپیچیده است و می ­دانیم لبنیات بدلیل داشتن کلسیم فراوان، همیشه بهترین گزینه برایتقویت استخوان ها و دندان ها بوده است. اما بجز مواد لبنی، جویدن گیاهان سفت،مانند سیب و هویج و کلم بروکلی نیز در تقویت دندان ها موثر است. توت فرنگی و لیموترش هم برای تمیزی دندان ها موثر است

  خوردنی ها
  4
  ساختنی ها

  شاید در گوشه و کنار روش های عجیب و مختلفی را برای سفید کردندندان ها بشنوید. مثلا اینکه برخی تركيبي از سرقاشق چاي‌خوري  پودر زردچوبه، با يك قاشق چاي خوري روغن خردل و مقدار کمی نمك را براي مسواك كردن دندان‌هاتوصيه مي‌كنند.

  یا بعضی دیگر، مخوط جوش شیرین با آب (یا آب کسیژنه) را تجویزمی کنند؛ 2-3 قاشق چایخوری از جوش شیرین با مقداری آب را ترکیب کرده به صورتی که تشکیلخمیر دهد؛ این خمیر را میتوان با مسواک روی دندان ها مالید. اگر این روش را امتحانکردید، حواستان باشد که به هیچ وجه آن را قورت ندهید چون معده تان سوراخ می شود! البتهخود آب اکسیژنه هم به تنهایی میتواند برای تمیزی دندان ها کمک خوبی باشد.

  توت فرنگی و نمک هم خمیر دست ساز دیگریست که میتوانید با آن دندان هایتان را مسواک کنید. اضافه کردن جوش شیرین اختیاری است.

  ساختنی ها
  5
  نخوردنی ها!

  سیگار، نوشابه، چای و قهوه غلیظ و ... دشمنان رسمی دندان هاهستند، پرهیز کنید!

  نخوردنی ها!
  6
  نارگیل

  شاید احمقانه بنظر برسد، اما باور کنید روغن نارگیل برایشستشوی دندان ها عالی است. حدود یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را اول صبح به مدت 10تا 15 دقیقه روی دندان هایتان بگذارید!

  نارگیل
 • هشدار ها
  منابع
  نظرات
 • کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!