admin.farsiche
 •   1394/11/25
  خدا نکند مبتلایش شوید! اما فقط با دعا که نمی¬شود از بیماری و درد پیشگیری کرد! میشود کمی از آن کاست اما باید در زندگی هم مراقبت های ویژه ای داشت. دردی که البته با افزایش سنتان یواش یواش سراغتان می آید. بخصوص در این روزگار کنونی. حالا می خواهیم علل اصلی ایجاد کمر درد را برایتان بگوییم تا بتوانید با دقت بیشتری از آن پیشگیری کنید.
  2
  آسیب‌های دیسکی

  همزمان بابالا رفتن سن، دیسک‌های صاف و دایره‌ای که بین مهره‌های کمر قرار دارند، خراب می‌شوند.ممکن است شما همزمان که این دیسک‌ها قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و مهره‌هایستون فقرات روی هم ساییده می‌شوند، احساس درد داشته باشید. برخی اوقات، لفاف ژله‌ایمیان دیسک، از پوسته خارجی سخت دیسک خارج می‌شود، شرایطی که به آن بیرون زدگی دیسکگفته می‌شود. فشار سیال به این حلقه بیرونی می‌تواند درد در قسمت‌های پایین‌تر کمتررا سبب شود در حالی که بیرون زدن این سیال می‌تواند اعصاب را تحریک کرده و درد و ناراحتیدر یک یا هر دو پا را موجب شود.

  آسیب‌های دیسکی
  3
  مشکلات انحنای کمر

  انحنای ستونفقرات یا اسکلویز، یک انحنای غیر طبیعی در ستون مهره‌ها، اغلب طی دوران کودکی و نوجوانیایجاد می‌شود. هر چند ممکن است این عارضه تا رسیدن به میانسالی یا پس از آن، دردی راسبب نشود. پس از آن، این عارضه فشار زیادی را بر اعصاب موجود در نخاع وارد می‌کند.

  یک بیماریکه لغزیدگی مهره خراب نامیده می‌شود، زمانی روی می‌دهد که رباط‌هایی که نخاع شما راسرجای خود نگه می‌دارند، در طول زمان نازک و صاف شوند. در این حال، استخوان‌های موجوددر کمرتان می‌توانند از موضع مناسب خود خارج شده تا جایی که یکی بالای دیگری قرار بگیرد،جلو بروند. این شرایط زمانی که استخوان‌ها شروع به فشار آوردن بر اعصاب نخاعی می‌کنند،بسیار دردناک می‌شود. مشکلات انحنای کمر همیشه در کمر آغاز نمی‌شوند. درد یا بدشکلی‌هادر پا‌ها یا قوزک پا می‌تواند راه رفتن شما را تغییر دهد، سبب کشیدگی رباط‌ها و یاتاندو‌‌ن¬هایتان شودو همچنین درد و آرتریت در قسمت پایینی کمر را در پی داشته باشد.

  مشکلات انحنای کمر
  4
  شکستگی‌ها

  ستون مهره‌هایشما می‌تواند در اثر سقوط یا حوادثی دیگر بشکند. اما اغلب شکستگی‌ها در نتیجه بیماریاستئوپروسیز یا نازک شدن استخوان‌ها روی می‌دهد.

  شکستگی‌ها
  5
  عفونت‌ها

  عفونت‌ها بهندرت اما بسیار جدی می‌توانند به ستون مهره‌ها آسیب وارد کنند. به این عارضه استئومیلیتیا ورم استخوان می‌گویند. یا ممکن است به عفونت دیسک (discitis)، التهابدیسک میان استخوان‌ها مبتلا شوید. تورم حاصله می‌تواند علائم درد را به اعصاب بالاینخاعی تا مغز شما ارسال کند.

  عفونت‌ها
  6
  سرطان

  سرطان نیزیکی از علت‌های غیرمعمول کمردرد است اما اگر تومور‌ها اطراف طناب نخاعی باشند می‌توانندسبب ایجاد درد شوند. برخی سرطان‌ها در کمر شروع می‌شوند اما اغلب موارد، زمانی که سرطاناز دیگر نقاط، بدن را فرا می‌گیرد این درد‌ها ایجاد می‌شود. اگر کمردرد و نیز سابقهابتلا به سرطان دارید، یا دیگر علائم مرتبط مانند کاهش ناگهانی وزن را مشاهده می‌کنید،ممکن است پزشک شما فورا خواستار آزمایش‌های عکسبرداری برای یافتن تومور‌ها شود.

  سرطان
 • هشدار ها
  نظرات
 • مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!