admin.farsiche
 •   1394/11/21
  معده هم مانند پوست و سایر اعضای خارجی انسان می تواند زخمی شده و خونریزی کند. زخم معده به جراحات دردناکی گفته می شود که در جداره داخلی معده و یا قسمت آغازین روده کوچک که اثنی عشر نامیده می شود وجود دارد. برای شناسایی سریع و اقدام به درمان، باید علایم ان را نیز بشناسید. نوشتار زیر علایم خونریزی معده را معرفی میکند. البته امکان دارد این بیماری دارای علائم آشکار نباشد و باید با آزمایش به ابتلا یا عدم ابتلا پی برد.
  1
  سوزش

  احتمالا سوزشیکه از جناغ سینه تا بالای ناف می‌تواند احساس شود نشانه اصلی زخم معده است. یعنیدرصورت وجود چنین سوزشی آن هم بصورت مداوم و در روزهای پی در پی احتمال ابتلا بهزخم معده وجود دارد. این سوزش بعد از صرف غذا با ترشح اسید معده بیشتر میشود. دراین صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.

  سوزش
  2
  ضعف

  سرگیجه، خستگی،ضعف، بی‌حالی و رنگ پریدگی، از علائم کلی خونریزی معده است. درصورت احتمال ابتلابه زخم معده باید آزمایش مدفوع انجام شود و درصورت وجود خون در آن، بیمار به زخممعده مبتلا می باشد. مدفوع در بیمار مبتلا به زخم معده به رنگ سیاه در می آید.

  ضعف
  3
  تهوع و استفراغ

  در صورت شدیدبودن خونریزی معده، به صورت استفراغ همراه با خون ظاهر می‌شود. درصورت بروز پیاپیتهوع و استفراغ و متمایل شدن رنگ استفراغ به قهوه ای، باید به پزشک مراجعه کرد واز علت آن جویا شد.

  تهوع و استفراغ
  4
  بی اشتهایی

  امکاندارد فرد مبتلا به زخم معده با کاهش وزن غیر معمول و تغییر اشتها مواجه شود که دراین صورت بهتر است به پزشک مراجعه شود. امکان دارد فرد مبتلا بی اشتهایی بدون دلیلیا گرسنگی ناگهانی داشته باشد.

  بی اشتهایی
 • هشدار ها
  1- علائم این بیماری با بیماری های دیگری نیز مشابه و یا مشترک است؛ نزدیک ترین بیماری از لحاظ علائم به زخم معده، حمله قلبی است که آن هم باید جدی گرفته شود. 2- درصورتی که بیمار در سنین بالا باشد و بیماری های دیگری مانند دیابت، نارسایی قلبی، تنفسی و کلیه نیز داشته باشد، می¬تواند خطرناک باشد. 3- اگر بیمار بیش از 45 سال سن داشته و با علائم سوءهاضمه به پزشک مراجعه کند، حتما باید آندوسکوپی برای او انجام شود. آندوسکوپی مرحله اول تشخیص و درمان زخم معده است.
  منابع
  نظرات
 • مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!