admin.farsiche
 •   1394/11/21
  برقراری ارتباط موفق اجتماعی، آغاز موفقیت های بعدی است. همه آدم ها آرزو دارند که بتوانند در این امر موفق باشند و برای رسیدن به شرایط مطلوب تر و جایگاه بهتر تلاش می کنند. این مسئله در مورد افراد عادی، امری طبیعی و تلاشی معمول است؛ اما برای افراد خجالتی اینگونه نیست. افراد خجالتی برای برقراری ارتباط، خصوصاً با افراد جدید و مکان های تازه مشکل دارند و سعی می کنند همیشه در سایه حرکت کنند و روند آرام و معمول زندگی شان را به چالش نکشند. اما این رویه، چندان مطلوب و همراه موفقیت نخواهد بود. باید برای رسی
  1
  باید شروع کرد

  همیشه برای شروع کردن، وقت هست و شناختمشکلات خود و به دنبال راهکار بودن بهترین آغاز است. برای مقابله با خجالت و کم­رویی، باید تصمیم گرفت و آن راعملی کرد. در گام اول و برای آغاز باید به سراغ جمع­های کوچک و آشنا رفت و از حرف­های ساده تر شروع کرد؛ حتی می­توان به سراغ خجالتی­های جمع رفت و سر صحبت را با آن­ها بازکرد. در صحبت هم بهتر است از جملات کوتاه و رواناستفاده کنیم. و هر وقت آمادگی بیشتری برای برقراری ارتباط داشتید، اقدام کنید.

  باید شروع کرد
  2
  آسان گرها را فراموش نکنید

  در برقراری ارتباط، همیشه راه­های ساده­ای برای تعدیل فضا و آرام کردن جو هیجان ابتدایی وجوددارد؛ بهترین شیوه­ای که برایتان جواب می دهد را انتخاب کنید و به آن عمل کنید. برخیافراد با چند نفس عمیق آرام می شوند؛ برخی دیگر وقتی دوست یا آشنایی در نزدیکی شانباشد، آرامش بیشتری می­یابند؛ برخی با نوشیدن آب یا شربت خنک، خود را بازمی­یابند؛ و عده ای با سکوت بر جومسلط می­شوند. امادر هر حالتی توکل به خدا و مثبت اندیشیدن را فراموش نکنید و به جای هرکار دیگری برکلامتان تمرکز داشته باشید. 

  آسان گرها را فراموش نکنید
  3
  راه درست را بیابید

  مسلماً رسیدن به خودباوری و فراموشکردن خجالت، نیازمند تمرین و اراده است؛ قدم های اول سخت است و گاه رنجآور، اما ادامه مسیر شیرینخواهد بود؛ تنها باید تلاش کنید تا از راه درست اقدام کنید.

  برای بهتر کردن شرایط، در هر محیطی، برنکته های مثبتی مانند حضور دوستان، محیط تازه، اتفاقات جدید و ... تمرکز کنید وسعی کنید که از آن­ها لذت ببرید. در این میان دور کردن عوامل اضطراب، تا حدممکن، بهبهتر شدن شرایط کمک زیادی خواهد کرد؛ لباس، ظاهر و صحبت و... تان را چک کنید.هنگام صحبت تمرکزتان را به حرفی که می­زنید و عکس العمل و جواب طرف مقابل­تان بدهید و به سایرعوامل جانبی توجهی نداشته باشید. و سعی کنید حرف­ها و شوخی­ها و حتی کنایه­هایی را که می­شنوید به خود نگیرید؛ غیر از شما افراد زیادی در آن جمعهستند!

  و البته برای بهتر صحبت کردن و موضوعمناسب داشتن برای صحبت، اطلاعات مفیدتان را در موضوعات مختلف بالاببرید و به روزکنید.

  راه درست را بیابید
  4
  حساسیت زدایی کنید

  پیش از حضور در جمع یا مکان جدید،اطلاعات لازم را درباره محیط و افراد حاضر در آن به دست آورید، تا کمتر احساسغریبگی کنید. اگر به جایی می روید که باید این رفت و آمد را ادامه دهید، مثلا کلاسجدید، ببینید چه شرایطی شما را بیشتر دچار اضطراب می­کند؛ سعی کنید به مرور و کم کم به آن شرایط نزدیکتر شویدو خود را با آن تطبیق دهید. مثلاً روز اول، سر صحبت را با بغل دستی­تان بازکنید و به مرور با بقیهاطرافیان­تان درکلاس، کم کم در مورد درس صحبت کنید و سعی در مباحثه و ارائه مطلب در فرصت قبل ازشروع کلاس داشته باشید؛ با این شیوه پاسخ دادن شفاهی هم برایتان آسان­تر خواهد شد.

  یادتان باشد، قدم قدم گام برداشتن،بهتر از یکمرتبه کار کردن نتیجه خواهد داد و ما را آرام تر خواهد کرد.

  حساسیت زدایی کنید
 • هشدار ها
  1- به خاطر داشته باشید که کم رویی و خجالت، با حیا فرق دارد و هرچقدر خجالت نادرست است و مانع پیشرفت، حیا مورد تقدیر است و عاملی است برای برقراری ارتباط صحیح و هدفمند. 2- با یکبار به نتیجه نرسیدن نا امید نشوید، انسان های موفق کسانی هستند که از شکست ها درس بگیرند و راه پیروزی را برنامه ریزی کنند!
  نظرات
 • مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!