admin.farsiche
 •   1394/11/27
  اعتماد به نفس یعنی نوعی ایمان به توانایی های که داریم و آن قبل از کسب موفقیت است. پس اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا با کفایت، دوست داشتنی و منحصر به فرد. مهم بروز این مسئله در رفتار، طرز صحبت کردن و برخوردهایمان و.. است. پس اعتماد به نفس واقعی زاییده شغل شما نیست، بلکه نتیجه باور قلبی و درونی شما به توانایی ها و قابلیت هایتان است. این باور که هر کاری را بخواهید می توانید انجام دهید. اعتماد به نفس یا ایمان به توانایی هایی که خداوند در ما قرار داده است، در زندگی ما نقش ضروری دارد
  1
  نقش محوری هدف

  من و شما در تمام زندگی باید هدفی رانشان و به سمت آن پیش برویم. هدف ها ممکن است کوتاه مدت باشد و سریع الوصول و یا بلندمدت. وقتی به محیط کاری هم وارد می شوید باید هدف خود و هدف محیط کاری را بدانید ودر راستای آنها تلاش کنید.

  انسان بی هدف همانند مسافری است که وارد ایستگاهاتوبوس می شود ولی نمی داند کدام اتوبوس را سوار شود چون مقصدی برای خود مشخصنکرده است. انسان هایی که برای خود هدف ندارند، تلاشی هم نمی کنند و چون تلاش نمیکنند، به مرور زمان از خودشان یک فرد بی مصرف در ذهن می سازند و از خود نا امید میشوند.

  نقش محوری هدف
  2
  مثبت گرا یی

  ویژگی های مثبت و مهارت های خود را بیابید و آن ها راتقویت کنید. در واقع تقویت نقاط قوت که توجه به آنها باعث پیشرفت می شود یک نوعتقویت اعتماد به نفس محسوب می شود. مثبت گرایی یعنی از خود انتظار معقول و واقعبینانه داشته باشید و در حوادث هم به قسمت خوب نگاه ک و از آن استفاده کنید.

  مثبت گرا یی
  3
  وقت شناسی و نظم

  وقت شناسی و به موقع حاضر بودن در همه جا مورد پسند است،بخصوص وقتی کارمند و یا حتی مدیر یک شرکت باشید. این کار یعنی من برای خودم و وقتمارزش قائلم، نشان از باور درونی شما به خودتان است. این رفتار باعث می شود دیگرانهم تحت تاثیر قرار گیرند.

  وقت شناسی و نظم
  4
  رضایت از داشته ها

  هیچ وقت خودتانرا با دیگران مقایسه نکنید چون شما شرایط آن ها را ندارید و آن ها هم شرایط شما راندارند. پس از آنچه بدست آورده اید راضی باشید. هر کس موفقیتش بستگی به خودش دارد،از هر فردی هم به اندازه توانایی اش باید انتظار داشت، اصلا لازم نیست در همهزمینه ها و عرصه ها نفر اول باشیم بلکه در جایگاه خودت سعی کن بهترین باشی؛ با عملبه وظایف و رعایت قوانین محیط کار کنونی و تقویت ضعف ها و جبران کاستی ها.

  رضایت از داشته ها
  5
  ثبات قدم در مشکلات

  اگر در محیط کار به مشکلی بر می خوریدبدانید این پایان کار نیست هنوز نوبت آن نرسیده اعتماد خود را از دست بدهید. بلکهبرای موفق شدن باید ثابت قدم باشید. نعمت های الهی را به یاد بیاورید و بررسی کنیدو بدانید این موقعیت هستید یکی از نعمت های الهی است. بدانید با بقیه فرق داشتهاید که الآن اینجایید، پس آن استعداد ویژه خود را کشف کنید.

  هر شکستی پلی به سوی موفقیت است. از اشتباهات خود درسبگیرید. و به جای سرزنش کردن خودتان یا دیگران دنبال راه حلی مناسبی جهت تغییرشرایط باشید. در این هنگام باید به قسمت های مفید آن توجه کرد، مثلا اینکه ایناتفاق خارج از توان شما بوده گرچه همه تلاش خود را انجام داده بودید.

  ثبات قدم در مشکلات
  6
  شجاعت

  باید دانست گریز از انجام کارهای مهم، ازترس اینکه مبادا نتوانیم آن را انجام بدهیم، باعث عقب افتادن از موقعیت های شغلی وعلمی و اجتماعی می شود. پس یک فرد موفق و پر اعتماد در محیط کار از گرفتن پروژههای علمی و تحقیقاتی و... نمی هراسد و پا را یک قدم فراتر می گذارد و از خودش میپرسد بدترین حالت ممکن چه چیزی است؟ با این سوال تصویر روشنی از واقعیت پیدا می کندو کمی از ترسش از بین می رود و می فهمد که نتایج احتمالی آن قدر هم که تصور می کردترسناک نیست و می تواند حتی اتفاقاتی که قرار است روی دهد را مدیریت کند. اعتمادبه نفس در اینجا یعنی تلاش و امید که جوهره کار  همه انبیا و اولیا و دانشمندان بوده است. 

  شجاعت
  7
  احترام در تعامل با دیگران

  احترام به معنای احساس ارزش و اعتباربرای افراد است. و در نتیجه احترام به خودتان است که نتیجه احترام، عزت اجتماعی میشود و عزت همان اعتماد داشتن است. از مصادیق احترام گذاری می توان گفت:

  • وقتی همکارتان را می بینید به آنها سلامبکنید و موقع خداحافظی به احترام آنها برخیزید.
  • اسم همکار مورد نظرتان به خاطر بسپارید واو را با نام نیکو صدا بزنید.
  • در هنگام صحبت ارتباط قوی بر قرار کنید؛مثلاً سوالهای بپرسید که جوابهای فراتر از بلی و خیر داشته باشد.
  • به حرف ها آنان به خوبی گوش بدهید و دقتکنید. این کار باعث می شود طرف مقابل بفهمد آن چه بیان می کند نزد شما مهم و یااهمیت است در نتیجه به شما اعتماد پیدا می کنند و مراجعات زیاد می شود.

  احترام در تعامل با دیگران
  8
  مراقبت از گفتار

  محیط کار شما، مشابه یک دهکده کوچک است. قطعاً هر حرف یااظهار نظری که در مورد همکارتان انجام  میدهید، دیر یا زود به گوش آنان خواهد رسید. پس مراقب رفتار و سخنان خود باشید.

  مراقبت از گفتار
  9
  جشن گرفتن موفقیت ها

  وقتی کاری را به خوبی انجام می دهید یا یک مأموریت را به پایانمی رسانید آن را مهم بشمارید و خود را تشویق کنید. البته نباید هیچ وقت کمک هایدیگران یا کمک های خداوند را فراموش کرد. بعد از این مرحله با خود بگویید بهتر ازاین هم می شود عمل کرد. همین موفقیت های کوچک پلی برای رسیدن به اهداف بلند مرتبهشما خواهند شد.

  جشن گرفتن موفقیت ها
  10
  همکاری با همکاران

  در هر حرکتگروهی مثل محیط کار، برای نتیجه بهتر  بایدهمکاری و کمک به یکدیگر را فراموش نکنیم. حس همکاری اعتماد به نفس شما را زیاد میکند و باعث محبوبیت شما هم می شود. کارمند موفق از اهمیت ارتباطات، چه داخل و چهخارج از شرکت با خبر است و اگر همکاری کارش را نتوانسته خوب انجام دهد یا به پایانبرساند به او کمک می کند.

  همکاری با همکاران
 • هشدار ها
  اگر خیلی از اهدافتان فاصله دارید برای تحقق آن ها برنامه ریزی کنید و طی چند مرحله با هدف ها کوتاه مدت به آنچه مد نظرتان است برسید. اگر برای حل معضلی که در محیط کار دارید تمام تلاش خود را انجام داده اید اعتماد خود را از دست ندهید و تا حصول نتیجه صبور باشید اگر توانستید با زاویه جدید به آن کار بپردازید شاید درهای جدیدی برایتان باز شود. وقتی که لحظات سختی و ناامیدی را می گذرانید به خاطر بیاورید یگانه قادر متعال همیشه حاضر و ناظر است پس با توکل کردن به او و کمی خلوت کردن با خداوند، در صدد رفع موان
  نظرات
 • مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!