admin.farsiche
 •   1394/11/20
  کدام فعالیت های فکری و علمی بر تقویت حافظه ما تاثیر گذار است؟
  1
  یادگیری مرحله به مرحله

  در یادگیری مطالب نباید تداخل اطلاعات صورت بگیرد؛ یعنی بعد ازیاد گیری مدتی استراحت کنیم و دوباره آن را مرور کنیم و بعد از تثبیت شدن مطلبقبلی، سراغ مطلب جدید برویم. 

  یادگیری مرحله به مرحله
  2
  خرد کردن مطالب

  وقتی مطالب و اطلاعات را به صورت اجزای ساده و قابل فهم در بیاوریم، حفظ کردنو یادآوری آن ساده تر می­شود.

   اسپینوزا دانشمند و روان شناس خارجی می گوید «هر قدریک چیز قابل فهم تر و روشن تر باشد، آسانتر در حافظه حفظ و نگه داری می شود.»

  خرد کردن مطالب
  3
  دقت و تمرکز و توجه

  تمرکز و دقت با هم نتیجه­بخش خواهند بود. تمرکز یعنی دقتاختصاصی، انحصاری و منحصر به فرد به یک مطلب یا شی یا هدف و موضوع و ... شما نمی­توانیدوقتی به تلویزیون نگاه می­کنید به خوبی مطالعه و مطلبی را حفظ کنید چون مغز شما درچنین حالتی دیگر فعال نیست. بهترین کار، انجام یک کار، در یک زمان است. 

  دقت و تمرکز و توجه
  4
  تکرار تکرار تکرار

  تکرار کردن مطالب و اطلاعات در ذهن باعث می شود مغز آن را برایهمیشه نگه دارد. و اینکار باعث مهارت پیدا کردن در یادآوری آن اطلاعات می شود.تکرار می تواند در فاصله­­های زمانی و طولانی مدت انجام گیرد. 

  تکرار تکرار تکرار
  5
  یادداشت برداری

  چقدر خوب است هنگام مطالعه و خواندن یک قلم و کاغذ همراه ماباشد، چرا که بهترین و ساده­ترین روش برای حفظ مطالب مهم نوشتن آن به صورت یادداشتاست. یادداشت کردن مطالب مهم باعث تثبیت بهتر در حافظه نیز می شود. شما با یادداشتبرداری خیلی سریع به موضوع مورد نظر خود دسترسی پیدا می کنید.  در یادداشت­برداری بهتر است از فیش های متناسبیادداشت استفاده کرد.

  یادداشت برداری
 • هشدار ها
  نظرات
 • مطالب مرتبط
  کپی کردن و انتشار مطالب فارسی‎چه، به شرط درج اسم فارسی‎چه در محل انتشار، هیچ اشکالی نداره!